HTML

Tiszta szoftver, rendes ház

Szabad világ, szabad gondoltak, szabad szoftverek, nyílt szabványok

Friss topikok

Linkblog

Már elérhetők a böngészőnépszerűségi adatok a 2011. esztendő első hónapjáról. A hazai adatokat, amelyeket elemzésem alapjául szolgálnak a www.rankings.hu és adstat.adverticum.hu jelentéseire támaszkodva – s a nemzetközi helyzetre is kitekintve – készítettem el. Ebben továbbra is látszik, hogy itthon és Európában is piacvezető Mozilla Firefox rendíthetetlenül tartja első helyét a böngészők népszerűségi listáján.

A GemiusRanking szerint 51,37%-os értékkel vezető Firefox részesedése lényegében stagnál, amely azért egészen jó eredmény, ha figyelembe vesszük, hogy a legújabb, 3.6-os verzió tavaly januárban debütált. A piacvezető böngésző technológiailag fölényben volt az elmúlt években, de ez az előny – az erős fejlesztési versenyben – eltűnt, s a március folyamán sok újdonsággal kecsegtető Mozilla Firefox 4.0 lesz az a verzió, amelynek feladata lesz a technológia iránymutatás és vezető szerep visszaszerzése.

Az Adverticum mérései kissé magasabb részesedést mutatnak ki a Firefox javára. A külföldi StatCounter is ehhez hasonlatos magasabb értéket regisztrált a Firefox böngészőnél. Nyilván ezek az értékek azért is különbözhetnek, mert a mérési rendszerek más-más oldalakat monitoroznak, így minden mért érték csak hozzávetőlegesen mutatja meg a böngészők népszerűségét.

Második helyen minden felmérésben az Internet Explorer szerepel, amely egykori monopolhelyzete teljességgel megtört, s lényegében az áprilisban megjelenő 9-es verzióval válik el, hogy megmarad-e a második helyen, vagy letaszítja a dobogó második fokáról a dinamikus növekedést mutató Google Chrome.

A GemiusRanking kimutatása szerint 28,95%-os népszerűségnek örvendő kék böngészőmárka 2007 januárjában még 74% körüli népszerűséggel dicsekedhetett, s mára már csak inkább az a kérdés, hogy a Chrome az év második vagy harmadik negyedévében utasítja maga mögé. Az Adverticum az Internet Explorer-t kevesebbre taksálta a januári hónapban: 26,7%-ra. A StatCounter még ennél is pesszimistább volt a Explorerrel kapcsolatban (22,05%) és ott a Chrome már 19,62%-on áll, így az Internet Explorer 9 lehet, hogy a StatCounternél a harmadik helyről indulhat hódító útjára.

Ami a Chrome-ot illeti, egyértelmű a növekedés. A gyakori frissítési ciklusok, melyek évente akár 4 új funkciót is kínáló kiadást biztosítanak, sok hasznos újdonságot hoztak, s a Chrome böngésző végre felnőtt. A GemiusRanking szerint a Chrome 15%-ra küzdötte fel magát és az Adverticum a már említett két érték közötti 16,1%-kal számol.

Áttérve a verziószámok szerinti összesítésekre, jól látható, hogy a Chrome frissítési mechanizmusa a leginkább agresszív, hiszen a felhasználók 5%-nál kisebb mértékben használnak elavult verziót. A Mozilla Firefox önkéntes főverziók közötti frissítése 15%-ban kerülte el felhasználók figyelmét. Szerencsére az igen elavult Internet Explorer 6 most már teljesen visszaszorult (7%), de 7-es verziót még elég sokan használják, pedig a Mozilla Firefox 3.6 vagy éppen a béta állapotú 4-es, az Internet Explorer 8 és a Chrome 9 is sokkal jobb választásnak tűnik.

Az európai színtérre tekintve – a StatCounter adatai alapján – a Firefox őrzi tavaly decemberben megszerzett első helyét, s míg az Internet Explorer részesedése jó egy százalékkal beesett alá, a Chrome hasonló mértékű növekedést könyvelhetett el. Ennek megfelelően a januári adatok így alakultak: Firefox – 37,65%, Internet Explorer – 36,55%, Chrome – 16,08%. Világviszonylatban a trendek hasonlók, de vezető pozícióban az Internet Explorer van, a Firefox és a Chrome előtt: 45,48%, 30,47% és 16,41% eredményekkel.

Vigyázó szemünket a jövőre vetve megállapíthatjuk, érdekesen alakulhatnak a dolgok, hiszen februárban megjelent a Chrome 9, márciusban érkezik a Firefox 4.0, melyet az Internet Explorer 9-es verziója követ áprilisban. Így az eddig trendek akár meg is változhatnak, attól függően, hogy sikerül a konkurens böngészők rajtja. Az Internet Explorert készítő Microsoft blogjain keresztül már nekiesett az ellenfeleknek, amelyre a válaszul a Mozilla alkalmazásában álló Paul Rouget készített egy érdekes összehasonlítást, amelyet érdemes áttanulmányozni.

A Firefox 4.0 megjelenésével összhangban a Firefox hazai rajongói és hozzájárulói egy kötetlen kiadási bulit szerveznek, amelyre sok szeretettel meghívnak minden jelenlegi és jövőbeni Firefox rajongót. A bulival kapcsolatban további információkat hamarosan közzéteszünk a Mozilla Magyarország Közösségi oldalán.

Címkék: google firefox felhasználók internet buli böngésző szabadszoftver

Szólj hozzá!

Kedves figyelmesség az amerikai keresőóriástól, hogy a szokásos egyszerű, de mégis sok emberhez eljutó módon emlékezik meg hazánk egyik legnagyobb festőjéről, Munkácsy Mihályról.

 

 

 

 

 

 

"Romantikusan realista festő volt, aki mindig invenciókkal teli munkákat alkotott. Nagy méretű vásznain készíti el kompozícióit gazdag embertípusokkal, eszköztárakkal mintegy előrevetítve a 20. századi karakterszínészekkel, számos statisztával és pazar díszlet anyaggal dolgozó, gazdag kiállítású színes széles vásznú filmek világát." - Wikipédia

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása